Lista aktualności Lista aktualności

Sprzątamy las

 

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek
20 września
, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”,
w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.  

 

W Nadleśnictwie Durowo sprzątanie odbędzie się na terenie dwóch leśnictw:

 1. Leśnictwo Wągrowiec – wyznaczono miejsca zbiórki:

     godzina 8.00 - na parkingu przy Hospicjum Miłosiernego  Samarytanina,           ul. Brzozowa 23,

    godzina  10.00  - parking vis-à-vis Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wągrowcu, ul. Kościuszki 59,

  godzina 10.00 – parking przy Barze Arka, ul. Żeromskiego 1 A.

   

 2. Leśnictwo Antoniewo – godzina 10.00 zbiórka przy MOW im Janusza Korczaka w Antoniewie.

   

  Koordynatorami akcji w Nadleśnictwie Durowo są:

  Jakub Kaczmarek – tel. kom. 506 318 313

  Ewa Muszyńska - Roth – tel. kom  507 023 751

   

#ToTakieProste #BądźDobryDlaLasu   #sprzątaMY